Výroba pneumatik není právě odvětvím, které by bylo v pozitivním slova smyslu často spojované s ekologií. Ovšem s jednou výjimkou. A tou je protektorování pneumatik. Jak můžete díky protektorům šetřit životní prostředí?

Kromě výroby pneumatik představuje ekologickou zátěž také jejich likvidace. Významným řešením, jež pokrývá jak snížení dopadu na životní prostředí při výrobě nových plášťů, tak i při nakládání s ojetými výrobky, je recyklace pneumatik. A právě tu představuje již zmíněné protektorování.

Není výroba jako výroba

Začněme výrobou protektorů. Úspora materiálu ve srovnání s výrobou nových pneumatik tvoří až 40 procent. Může za to skutečnost, že pro výrobu protektorů jsou využívány kostry ojetých pneumatik, jež jsou po důkladné kontrole a následné úpravě doplněny o nový běhoun. To samozřejmě znamená také úsporu prvotních surovin, včetně ropy. Díky tomu je uhlíková stopa protektorů výrazně nižší již ve fázi výroby.

Pokud se chcete o výrobě protektorů dozvědět více, přečtěte si, jak probíhá příprava kostry pneumatiky nebo co je studeného protektorování.

Je jasné, že i při výrobě protektorů vznikají odpady – hlavně při odstraňování starého dezénu a odrásání kostry. I jejich objem je však ve srovnání s likvidací pneumatik, s nimiž se pro další využití nepočítá, výrazně nižší. Navíc je některé možno dále využít (například jako příměs do tzv. tichého asfaltu).

Nový život pneumatikám

Největší pozitivní dopad na životní prostředí má samozřejmě fakt, že protektorování představuje ideální způsob recyklace ojetých pneumatik, které by bez „druhé šance“ skončily jako odpad.

Jak výroba protektorů vypadá? Nahlédněte do ní v naší galerii.

K protektorování samozřejmě není možné využít každou pneumatiku – kostry procházejí několikastupňovou pečlivou kontrolou, aby se zajistilo, že jejich další použití je skutečně bezpečné. Pokud se potvrdí, že ojetá pneumatika splňuje všechna bezpečnostní kritéria, může dostat nový život v podobě protektoru.

Jak šetřit přírodu i peněženku

Kromě toho, že jsou protektory ekologičtější a snižují uhlíkovou stopu vašeho vozového parku, dokáží také nezanedbatelně snížit výdaje na „obutí“ vašich automobilů. Vzhledem k tomu, že se jedná o repasované pneumatiky, jejich výrobní i prodejní cena jsou ve srovnání s pneumatikami novými výrazně nižší.

Jak často byste měli pneumatiky u svých vozů měnit? To se dozvíte v článku Kdy je na čase zvážit nákup nových pneumatik.

Vždy se však vyplatí zvolit renomovaného výrobce protektorů, u kterého si budete moci být jistí kvalitou. Společnost WETEST pneu působí na trhu přes 30 let a své protektory dodává více než 500 zákazníků, především dopravním společnostem či městským dopravním podnikům.

Svým klientům nabízí WETEST pneu komplexní služby šité na míru. Jak pomůžeme vám? Kontaktujte nás!